
Bársony Mihály hangszerkészítő, tekerős, citerás, klarinétos, a Népművészet mestere, Tiszaalpár kulturális életének egyik legmeghatározóbb egyénisége.
Tiszaalpáron született 1915-ben. A községben ezermesternek számított, bármit meg tudott csinálni. Első tekerőjét 1934-ben vette 5 pengőért. Zsákban vitte haza, olyan rozoga volt, majd maga rakta újra össze. Ettől kezdve hangszerkészítéssel foglakozott (213 tekerőt készített), illetve a környék elismert zenésze lett.
Testvérbátyjával, Józseffel a harmincas évektől járták a környéket tekerő-klarinét zenekarukkal. Lakodalmak, névesték, kukoricafosztások, disznótorok, tanyaszentelések nem maradhattak muzsikaszó nélkül. És persze hangszerre is szükség volt. Jó hangú kis "tamburái" (a Dél-Alföldön így hívják a citerát), ügyes, formás tekerői hamar híressé tették.
Az 1960-as években zenei gyűjtők és néprajzkutatók, néha zenészek keresték föl Bársony Mihályt, aki készített nekik egy-egy hangszert. Érdemeiért a népművészet mestere címmel tüntették ki 1968-ban. Az 1970-es évek legelején, a megújult népzenei érdeklődés hatására Bársony Mihály mint tekerőlant-készítő szinte egyik napról a másikra az érdeklődés középpontjába került. Egymást érték a népzenei fesztiválokra és a népművészeti kiállításokra szóló meghívások. Az ifjú nemzedék tagjai úgyszólván egymásnak adták a kilincset, hogy hangszert rendeljenek és tőle tanuljanak muzsikálni. Bársony Mihály jóvoltából a tekerőlant olyan helyekre is eljutott Magyarországon, ahol korábban legfeljebb hírből ismerték. A táncházmozgalom vezető zenekarai (Sebőék, Muzsikás, Vujicsics, Téka stb.) tartottak vele szoros kapcsolatot, meghallgatták véleményét, felléptették klubjaikban, fesztiválokon.
A dupla dallamhúros, jellegzetes, szabályos körívekből kialakított formájú és festett díszítésű hangszereit ma már Bársony-típusú tekerőként tartják nyilván követői.
Tiszaalpáron ápolják az örökségét. 1996-ban Tiszaalpár Nagyközség Díszpolgárává választották. Hagyományőrző együttes viseli a nevét, és Mihály-napon immár 12. alkalommal rendezték meg a Bársony Mihály Országos Tekerőlantos találkozót. A 2015-ös év születésének 100. évfordulója alkalmából „Bársony Mihály év” volt.
Bársony Mihály munkássága
Tiszaalpárt a tekerőlant hazájának tartják. Ez elsősorban Bársony Mihálynak, a népművészet mesterének, a hangszerkészítőnek köszönhető, akinek nyomán hagyománnyá vált a tekerőzés és a tekerőlant készítés a faluban. Tudását szívesen megosztotta másokkal is, így maradhatott fenn az ősi hangszer, amely ma reneszánszát éli. Munkássága és annak hatása túlmutat a település, sőt a megye határain is. Szellemi és tárgyi öröksége, közösségépítő szerepe, élő és virágzó hagyományteremtése indokolja felvételét a megye értéktárába.