
Tervezte: ismeretlen
Épült: 1873-1874
Stílusa: romantikus
A ház Holló László festőművész anyai nagyapjának (Kocsis Sándornak) a tulajdona volt. Ezért nevezik Kocsis-féle háznak, később Hollóháznak. A Kocsis házról már 1871-ből találunk írásos feljegyzést. 1873. június 22-én „részben” készen állt a ház, erre bizonyíték Móczár József polgármester jelentése, melyet a Jász-Kun Kerületek Alapítványának felszólítására tett Kocsis Sándor házával kapcsolatban. A ház tervezője ismeretlen, valószínű, hogy pesti építészek tervezték. A feltételezések szerint a házat két ütemben építették. Az elmúlt száz évben több funkciót töltött be az épület. Holló László gyermekkorában (1890-es évek) az emeleten 8-10 bérlakás, földszintjén boltok és a Rosenthálék kávéháza volt.
Később működött benne iskola, adóhivatal, Kereskedelmi Kaszinó, honvéd iroda, magánszanatórium, olvasóegylet, lakások és gyógyszertár.
Az 1980-as évek végén korhűen és esztétikusan felújították. Az emeleten irodákat, földszintjén gyógyszertárat, és a Móra Ferenc művelődési Központ Galériáját helyezték el. Ebben a házban született Holló László (1887-1976) Kossuth-díjas festőművész. Emlékezve a ház egykori neves szülöttére, születésének 90. évfordulója alkalmából tisztelői márvány emléktáblával jelölték meg az épületet.
Holló-ház – Kocsis-féle ház
http://www.e-epites.hu/1134
Műemléki védettség alatt áll. Ebben a házban született Holló László Kossuth-díjas festőművész.