


Deszkakerítéssel körülvett telken, fésűs beépítésben álló, két, egymás folytatásaként épült, téglalap alaprajzú, földszintes, nyeregtetős lakóház. Épült 1877- ben. Népi műemlék.
E lakóház hűen tükrözi az egykori mezővárosi parasztpolgárság népi építkezését. Ennek az építkezésnek elemei már az utcáról is jól láthatók: a telken egy vonalban, soros elrendezésű ház, amelynek ajtói és ablakai dél felé néznek. A lakóházban, a parasztpolgári lét elengedhetetlen tartozéka, pince található, amit nagyméretű vas ajtóval záródik. A ház jellegzetes és feltűnő építészeti megoldása a tetőt tartó kerek oszlopokból álló gang oszlopsor. Az oszlopokat derékmagasságra húzott fal köti össze, amit két helyen tör meg a be- és kijárásra szolgáló lécajtó. (Ez utóbbi ajtó korábban az aprójószág és a kutya bejárását akadályozta meg.)
A ház homlokzata klasszicizáló stílusú. A lakóházban jellegzetes, csonkolt gúla alakú dunapataji sárkemence található. Ugyancsak a jellegzetes és föltűnő parasztpolgári építészeti megoldás a szabadkémény és annak fedése, a fűrészelt deszkákból álló, feketésre színeződött kerítés, továbbá az udvaron álló gémeskút. A magántulajdonban lévő épületet ún. hódfarkú cseréppel van fedve, ami az elsők között váltotta föl a széles körben elterjedt, de tűzveszélyes nádtetőt.
Dunapataj, Bem József utca 34. szám alatti lakóház
A épület hűen dokumentálja és reprezentálja az egykori mezőváros, Dunapataj 19. század végi parasztpolgár rétegének lakóházát. Ebből a háztípusból a 19-20. század fordulóján, majd főleg a 20. század középső harmadában lezajlott építészeti változásoknak köszönhetően eredeti formában hírmondó is alig akad. S bár itt-ott még föltűnnek egyes 19. századi, parasztpolgári építészeti megoldások, a mezővárosi parasztpolgári építészetet e ház képviseli a legjobban.