

A református templom műemléki környezetének határvonala a Petőfi Sándor u. és a Piac tér középvonalának metszéspontjától a Piac tér középvonalán halad K-i irányban a Ságvári u.-a középvonaláig, ott D-i irányba fordulva tovább a Béke tér DK-i sarkáig, tovább Ny-i irányban a 86., 85. és 84/1. hrsz.-ú telkek É-i határvonalán a 83. hrsz.-ú telek K-i határvonaláig. E metszésponttól É-i irányban halad a 81. hrsz.-ú telek D-i határával alkotott metszéspontig, innen Ny-i irányban a 81. hrsz.-ú telek D-i határán, majd ennek vonalában át a 83. hrsz.-ú telken a 82. hrsz.-ú telekig, majd ennek D-i határvonalán és a határvonal meghosszabbításában a Petőfi Sándor u. középvonaláig. Itt É-ra fordulva és továbbhaladva éri el a kiindulási pontot.
A műemléki környezetben található a régi, 19. századi református gyülekezeti terem, amelynek végében állt az egyházi adó gyűjtésére szolgáló takarmányraktár, a granárium. A műemléki környezetben egy 1814-ben, illetve egy 1905-ben épült református iskola is van, továbbá egy, valószínűleg 18. századi építésű patikaépület, ami megújított formában magántulajdonú lakóházként látható. A Petőfi Sándor utca képét a református egyházközség 19. századi fiúiskolája uralja. A műemléki környezetben kapott helyett a község II. világháborús emlékműve, ez az emlékmű egy református temetőből származó sírkőből lett kialakítva, méltón illeszkedik az épített tájba.
A dunapataji református tempom műemléki környezete
A dunapataji református templom műemléki környezete a 19. század utolsó harmada (egyes elemei a 19. század eleje óta) változatlan formában állnak és mutatják be az egykori túlnyomórészt református többségű mezőváros, Dunapataj egyik legfontosabb részét, a református templom környezetét. A környezetben domináns épületek a nagy múltú pataji református egyházközség épületei, volt iskolái.