





Aki egy kicsit is ismeri a XX. századi történelmünket, annak nem kétséges, hogy a háborúk mekkora megrázkódtatást jelentettek a magyarság számára és mennyire kihatottak Magyarország sorsára. A XX. századi viharos magyar történelem hadtörténeti emlékei is igen nehezen fellelhetőek ma már. Ezért különösen becsülendő azon gyűjtőknek a tevékenysége, akik a történelmünk e szeletét hadtörténeti kutató, szervező, gyűjtő, előadói munkásságukkal igyekeznek rekonstruálni.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy a fentebb említett tevékenységek területén Polgár Zoltán az ország egyik legjelentősebb hadtörténeti magángyűjtője. Polgár Zoltán több mint 35 éve gyűjti a katonai, háborús relikviákat: kitüntetések, kézifegyverek, okmányok, fényképek, levelezések, egyenruhák, képeslapok, plakátok. Gyűjtői munkássága kiterjed a XX. századi hadtörténet szinte minden területére. (I. vh., II. vh., 1956).
Azért is különleges ez a gyűjtemény, mert olyan ritkaságokat tartalmaz, amelyek országos szakgyűjteményekben sincsenek: pl. Király géppisztoly – amelyből Magyarországon eredeti állapotban 5 darab található, és M95 Manlicher I. világháborús mesterlövész puska – amelyből Magyarországon 1 darab található, vagy Soloturm 31M-magyar golyószóró, melyből Magyarországon eredeti állapotban 3 darab található.
Polgár Zoltánnak az elmúlt 35 év alatt szinte megszámlálhatatlan kiállítása volt a kultúrházaktól kezdve a neves múzeumokig. Csak az utóbbi pár évben olyan országos jelentőségű kiállításokon vett részt, mint a 2013-ban megrendezett repüléstörténeti tematikájú II. világháborús „Törött szárnyakon” című tárlat vagy 2014-ben a Kecskeméti Katona József Múzeum által szervezett „Hazatérnek” 1914-2014 című I. világháborús kiállítás, melynek anyagának jelentős részét Polgár Zoltán biztosította. 2015 tavaszától a kiállítás a szegedi Móra Ferenc Múzeumba vándorolt. 2015. július 8-án nyílt az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság és a XX. Század Intézet közös kiállítása Budapesten a Várkert Bazárban, mely részben Polgár Zoltán gyűjteményén alapul. E tárlatok beszédesek: országos jelentőségű rendezvényeket lehet alapozni Polgár Zoltán gyűjteményére.
Gyűjtői tevékenysége mellett különböző egyesületnek a tagja:
- DOLOMIT Barátok Egyesülete (Ausztria);
- Had- és Kultúrtörténeti Egyesület - déli régió vezetője, amely egyesület feladata: a II. világháborús frontvonalak feltárása, rekonstruálása, hadi sírok ápolása, helyrehozása;
- Magyar Fegyvergyűjtők- és Fegyverbarátok Országos Egyesülete (működteti: Magyar Hadtörténeti Múzeum);
- Magyar Tartalékosok Szövetsége – Hagyományőrző Osztály (I. világháborús, II. világháborús és 1956-os sírok feltárása, rendbehozatala, ápolása, különböző filmforgatásokon való részvétel).
Polgár Zoltán több háborús dokumentumfilmben is szerepelt statisztaként, illetve a gyűjteményi tárgyait felhasználták a filmek készítéséhez.
Filmek:
- A vitézségért
- Kereszthegy
- Hősök aranygárdája.
Polgár Zoltán gyűjteménye - I. és II. világháborús, 1956-os hadtörténeti tevékenysége
Különösen fontos, hogy a mai kor embere az áldozatokra és szenvedőkre emlékezvén értékelni tudja a jelen kor értékeit. Aki békében él, ráeszméljen arra, hogy a magyar történelem olyan vérzivataros eseményekkel van tele, amelyeket soha nem szabad elfejtenünk.
Polgár Zoltán munkásságának bemutatásából levonhatóak a következőek: gyűjtői tevékenysége és gyűjteményének ritkasága az országban a legjelentősebbek közé tartozik, messze túlmutat a települési és megyei határokon. Időt és energiát nem kímélve bemutatja az általa megszerzett anyagot és tudást, hagyományőrző tevékenységével, bemutatóival, előadásaival igyekszik élővé tenni a XX. századi magyar történelmet az újabb és újabb nemzedékek számára.
A magyar nemzethez való tartozás kötelezettség vállalást is jelent, nemcsak jogokat.