







A városközponttól mintegy 2-3 km-re északra terül el a Szücsi-erdő. Összterülete 550 ha. Az erdőt a közbezárt rétekkel együtt a Bács Kiskun Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága 45064/1974-es határozatával természetvédelmi területté nyilvánította a következő indoklással:
"Az úgynevezett Szücsi-erdő az Alföldön őshonos éger-kőrises láperdő (Fraxino pannonicae-alnetum) és rétek váltakozásának komplexét képezi. Az erdő és a rét hasonló összetétele Magyarországon nem található máshol, ezért védetté nyilvánítása és tudományos feltárása feltétlenül indokolt."
Több, korábban is védett terület egyesítésével 1990-ben jött létre a Kiskőrösi turjános természetvédelmi terület, amely az égeres és magyarkőrises láperdőket, rekettyefüzeseket, magassásos lápréteket és kaszálóréteket foglalja magába. A kőrises égeres láperdőben a fák 10-15 cm mély vízben állnak. A tőzeggel borított homokos altalajon megtelepedő mohák, páfrányok és egyéb lágyszárú növények kis kerteket képeznek, a fák közötti vízben hínárnövényzet alakul ki. Mivel a magas, sásállományú füvet csak ritkán kaszálják, rendkívül nagy számban találhatók meg ritka növények a turjánosban.
A 163/2007. (XII. 27.) KvVM rendelet a Kiskörösi-turjános természetvédelmi terület védettségét megerősítette:
"A Bács-Kiskun Megyei Tanács Végrehajtó Bizottságának 45064/1974. és 45064-2/1974. számú határozataival védetté nyilvánított és az egyes természeti területek védetté, valamint helyi jelentőségű természetvédelmi területek országos jelentőségűvé nyilvánításáról, továbbá természetvédelmi területek határának módosításáról szóló 7/1990. (IV. 23.) KVM rendelet 5. §-a által országos jelentőségű védett természeti területté minősített Kiskörösi-turjános természetvédelmi terület védettségét fenntartom."
Ha a növényfajokat arányosan osztjuk el, a Földön 740 km2-re jut egy faj, Magyarországon 46 km2-re, míg a Szücsi-erdőben nem egészen 40 km2-re. A 251 faj leírására itt nem vállalkozunk, csak néhány érdekesebb, ritkább növényt emelunk ki.
Fokozottan védett növények a pókbangó (Ophrys sphegodes), eszmei értéke 100.000 Ft, és a kipusztultnak vélt csengettyűvirág (Adenophora liliifolia), eszmei értéke 250.000 Ft, melynek néhány példánya a Szücsi-erdőben még megtalálható.
A védett növények közül a legértékesebbek:
-hússzínű ujjaskosbor (Dactylorhiza incarnata), eszmei értéke 100.000 Ft
-buglyos szegfű (Dianthus superbus), eszmei értéke 5.000 Ft
-szibériai nőszirom (fris sibirica), eszmei értéke 10.000 Ft
-poloskaszagú kosbor (Orehis coriophora), eszmei értéke 50.000 Ft
-vitéz kosbor (Orehis militaris), eszmei értéke 10.000Ft.
Kiskőrösi-turjános természetvédelmi terület (Szücsi-erdő és az általa körbezárt rétek)
http://geocaching.hu/caches.geo?id=2840
http://kiskoros.hu/kiskorosi-telepulesi-ertektar
http://magyarnemzetiparkok.hu/a-szucsi-erdo-ekessege-az-illatos-csengettyuvirag/
http://www.szeporszag.hu/Sz%C3%BCcsi-erd%C5%91.latnivalo
A Szücsi erdő az Alföldön őshonos éger-kőrises láperdő (Fraxino pannonicae-alnetum) és rétek váltakozásának komplexét képezi. Az erdő és a rét hasonló össze-tétele Magyarországon nem található máshol. A természetvédelmi területek határának módosításáról szóló 7/1990. (IV. 23.) KVM rendelet 5. §-a alapján országos jelentőségű védett természeti területté minősítették a Kiskőrösi-turjános természetvédelmi területet. A terület természeti értéke és fajgazdagsága miatt ajánlom a megyei értéktárba való felvételét.