
A Bajai Hajómalom Egyesület a bajai és térségbeli vállalkozások önzetlen támogatásával és a civilek összefogásával a 2011. évben nyitotta meg a bajai Duna parton, a Türr kilátó szomszédságában a „Halászati Mini Skanzen"-t.
Természetes környezetben a dunai tanyák mintájára építették meg a három „patics" falu halásztanyát, fa rekeszes világító ablakkal és nád tetővel, ahogy őseink is tették. A patics fal azért kellett, hogy az ártérben lévő házak árvíz idején lábon maradjanak, hiszen a vesszőből font fal és az agyag borítás „megengedte a víznek”, hogy könnyen bejusson, így az árvíz nem vitte el azokat. Ezt az okos észjárást adják át előadásaink alkalmával a kilátogató gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
A halásztanyák körül szolgafákon függnek a ma is használatos halászeszközök, mint a kece, dobóháló, varsa stb. Az udvaron található egy ladik, ahová beülve érezheti a gyerek, milyen lehet a vízen megtanulni - legalább elméletben hogyan kell az evezőt fogni, mire való a szapoly. Az egyesület tagjai között több idős úr van, akik kedvtelésből halásztak egy életen át és most szívesen mutatják meg, hogy hogyan kell a dobóhálót eldobni, hogyan terül szét a Duna fenekén, hogyan lehet becserkészni a halat a segítségével. Már a mozdulat is elemzést igényel.
Az épített környezethez tartozik egy kemence, melyben a Sárköz híres „borsos kalácsát" készítik el szorgos asszonykezek, akik az egyesület tagjai és önkéntesei. Az egyesület célja az, hogy a kemence működési elvein túl megismerjék a gyerekek a dagasztást, hiszen ez a tészta, a sütés alappillére lehet.
Rendezvényeiken külön figyelmet fordítanak a kisgyerekekre, akik hálásak a velük való foglalkozásért és kicsalják a szülőket is a jó levegőre. Ugyanilyen fontos a bajai halászlé mellé készülő gyufa tészta gyúrásának elsajátítása is. Szeretnék mindenkinek megmutatni a halászlé tészta elkészítésének „művészetét" és a vele járó örömöt is átadni. Hiszen a munka közvetlen eredményét lehet itt látni, ha jól sikerül a tészta. Ehhez a munkához hely kell, a három esőbeálló közvetlen a Duna parton ezt biztosítja, így 150 érdeklődőt tudnak lekötni. Az esőbeálló hűse jól jön a nyári melegben.
Halászati Mini Skanzen
A mini skanzen nem közelíthető meg autóval, szép galagonyás sor vezet be a Duna és a Sugovica torkolatába, így mindenkinek elvonja a figyelmét a fák gyönyörűsége és az a fényjáték, aminek következtében a gyaloglás sem fárasztó. Ezek - az óriási vízfelület, a Duna és a Sugovica találkozása, a Türr kilátó - együtt adják azt a hangulatot, amiért érdemes kijönni, belemerülni a régmúlt dunai életbe és kiszakadni a számítógépek világából. Baja a Duna magyarországi bal parti déli szakaszának sajátos múltú, legjelentősebb ősi települése. Észak-Bácska központja, történelme elválaszthatatlan a folyamtól. A Halászati Mini Skanzennel az itt élő emberek ősi és mai életét kívánják bemutatni, eredeti környezetben. Szeretnék a dunai hagyományokat feleleveníteni, átörökíteni a jövő nemzedékének.
A Skanzen három halásztanyája, kemencéje és az esőbeállói, jól mutatják a Duna parti élet sajátos hangulatát, a Duna állandó csobogása, a hajók moraja és a Gemenci erdő jó levegője sajátos hangulatot áraszt a Mini Skanzen körül. Nem csoda, hogy az Egyesület sűrűn tartott rendezvényei miatt is a város leglátogatottabb kirándulóhelyévé vált a 4 év alatt.
Fentiekre tekintettel az egyesület úgy véli, hogy a létesítményük a néprajzhoz tartozó olyan szelet, ami jellemző a tájegységkre, ahol a Duna és a Gemenci erdő közvetlen közelében mutatják meg, hogyan éltek őseink!
A Halászati Mini Skanzen a városi és környékbeli gyerekek és felnőttek találkozó helyévé vált az elmúlt években. A sok ismeretterjesztő előadás a Duna parti skanzenben a Duna kultúrájáról, a folyó part közvetlen közelsége valósággá varázsolta a Halászati Mini Skanzent, mely már nem egyszerűen bemutatja a folyó kultúráját, hanem a dunai élet színterévé vált. Nagy eredmény, hogy a gyerekek és felnőttek rendszeresen kilátogatnak, önkéntesként részt vesznek a rendezvények munkájában és magukénak érzik a skanzent.
A vendégkönyv tanúsága szerint messze földről is vonzza a látogatókat Európából de Japánból, Ausztráliából, Afrikából is voltak már vendégek. A dunántúli iskolákon kívül a fővárosból is érkeztek iskolai csoportok, a turistáknál már célként van s skanzen beprogramozva.
Bács-Kiskun megye Dunához kapcsoló részén, de az egész magyarországi Duna szakaszon sincs együtt olyan bemutató tér, ahol az ősi halászmesterség eszközeinek a gyakorlatban való bemutatása, a dunai kulináris élvezetek helyszínen való megtekintése, kipróbálása autentikus eszközökkel és módszerekkel lehetséges lenne.
A Duna és a Sugovica találkozása a teljes Duna szakasz felezőjében, szemben a Gemenci erdő és pár lépésre a Türr kilátó olyan „hihetetlen" hangulatot áraszt, mely a Mini Skanzennel együtt felejthetetlen élményt jelent.