
„A néptánc történetének két fontos történelmi pillanata volt: az egyik, amikor a tánc fölkerült a színpadra, és a másik, amikor a színpadról újra visszakerült a földre. Nem művészetként, hanem azért, hogy a tánc tánc maradhasson, mint ahogy a szél a szél, az eső az eső” - írja Csoóri Sándor.
Ennek érdekében munkálkodik a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány Kösöntyű Néptánccsoportja, amely 1993 februárjában alakult, senior csoportként. Alapítója és vezetője Lezsák Sándorné Sütő Gabriella, szakmai irányítója Fantoly Gyula, a népművészet mestere, nívódíjas koreográfusa. Mindketten a csoport táncosai is.
A néptánccsoport célja a Kárpát-medence magyar népi kultúrájának hagyományokhoz hű őrzése, és táncban, zenében, viseletben való folyamatos megjelenítése. Rendszeres munkájuk eredményeként számos hazai és külföldi rendezvényen mutatták be tudásukat. Nyaranta tánctáborokat szerveznek, tanulnak és tanítanak, táncházakkal színesítik a népfőiskola közösségi életét. Kárpát-medencei kirándulásaikon, gyűjtőútjaikon találkoznak olyan idős párokkal, akik még őrzik az ősök mozdulatait és viseleteit. Az elmúlt 22 év alatt több generáció, közel 100 táncos táncolt a csoportban. A Kösöntyű Néptánccsoport olyan élményforrása Lakiteleknek, amely vonzza a fiatalokat, és ezzel teszi élővé hagyományainkat. Munkájukat Lakitelek Önkormányzata 2013-ban Lakitelek Közművelődési Díjával ismerte el.
Kösöntyű Néptánccsoport munkássága
Harmatos Áronné (szerk.): Értékmentő Emlékezet. Lakiteleki értéktár, Lakiteleki Faluszépítő Egyesület. Lakitelek, 2015. 87-89.
A Kösöntyű Néptánccsoport az elmúlt 23 esztendőben úgy Lakiteleken, mind BácsKiskun megyében kiemelkedő kulturális és hagyományápoló munkáról tett tanúbizonyságot. A Kárpát-medencei néptánc kultúra megőrzése és ápolása révén gazdagabb kulturális örökségünk. A Kösöntyű Néptánccsoport nagy figyelmet fordít az "utánpótlás nevelésre", a fiatalok tánckultúrába való bevonására. A csoport több évtizedes munkássága Bács-Kiskun megyében egyedülálló.