



Az eklektikus, klasszicista stílusjegyekkel rendelkező Istenháza már a harmadik református templom Tasson, 1886 és 1888 között készült el, Benkó Károly építész tervei szerint.
(Benkó Károly, épitész - Nagyszentmiklós, 1837. november 04.- Rákospalota 1893. augusztus 24. Ő tervezte a győri zsinagógát, az eperjesi evangélikus kollégiumot, a fóti református templomot, a dobsinai és a sajógömöri evangélikus templomot, a jászberényi, a szentesi és a lévai gimnáziumot, valamint a tassi református templomot (1886-1888) is. 1867-ben az ő tervei alapján renoválták Budapesten a Deák-téri evangélikus templomot. 1883-ban ipariskolai tanár lett, szakkönyvei és cikkei jelentek meg.)
Az elegánsan karcsú, impozáns megjelenésű templom külsején harmonikus részletek, belső terében egyéni megoldások figyelhetőek meg.
Állóhelyek száma 200. Ülőhelyek száma 800. A templom földszinti alapterülete 537 négyzetméter. Íves boltozatú szószéke igen magasan áll. A karzattal egyvonalban tölgyfa balusztrádok láthatók. Az Úr asztala is balusztrádokkal körül kerített. A templomnak a fa textúrája melegséget kölcsönöz. A Mózes-pad zárt, az ülő alkalmatosságon vendégek, legátusok, magasabb rangú vendégek foglalhatnak helyet. A szószék felfelé hívja a tekintetet, így fokozódik a magasba kitáguló liturgikus tér hatása.
A klasszikus diadalívre emlékeztető szószéképítmény (alsó részében a Mózes-paddal) egészen egyedi megoldás.
A templom orgonája 1888-ban épült és működőképes. Országh Sándor készítette, amelyen az utóbbi években nagy zenei koncertek kerültek lebonyolításra.
A korábbi templom úrasztalának márványlapja egy tűzvészben kettérepedt. Ma az új Úrasztalába beépítve látható.
A torony 57 méter magas, a csúcsán csillagos buzogány és kakas látható, mindkét jelkép a reformátusok jelképe.
A torony alatti előtérben a korábban a templomtoronyban lévő, felújított, működőképes óraszerkezetet állítottak fel
A templom kertjében két emlékmű került felállításra. A két világháború áldozatainak emlékműve, illetve a magyar szabadságharcok emlékműve.
Két márvány emléktábla örökíti meg az építtetők, az építők, és az akkori presbiterek neveit. Két másik emléktáblán a Tassi Helytörténeti Egyesület örökítette meg a Tasson 1626-óta szolgálatot teljesített, ismert református lelkészek neveit.
Tassi Református Egyházközség Temploma és kertje
Ezen településnek, mely Magyarország történelme során jelentős eseményeknek adott helyszínt, és történelmi személyek nevei kapcsolódnak hozzá mindig fontos volt a vallás gyakorlása. A falu történelméhez hozzátartozik a református templom története.
Kezdjük mindjárt egy kis visszaemlékezéssel:
Az első írásos dokumentum Tass Községről 1002-1005 között készülhetett görög nyelven, az oklevél átiratát I. Szent Istvánnak tulajdonítják. A településnek időrendben 3 református temploma volt.
Írásos feljegyzések nyomaiból kiindulva, az első templom építésének és elpusztulásának idejéről is, csak egy 1641. január 31-én Budán kelt levélből következtethetünk. A levelet a budai beglerbég írta Eszterházy Miklós nádornak, megírja a falubeli csatározást, melynek során a falu temploma leégett.
A második templomot 1644-ben építették, és 1886-ban bontották le, mert életveszélyessé vált. Emlékét az akkori lelkész Dömötör Bertalan fényképpel őrizte meg.
A harmadik templom 1886-1888-ig épült, Benkó Károly építész tervei alapján.
A gyönyörű református templom eklektikus Istenháza, mint egy karcsú hölgy emelkedik ki a házak közül. Külsején harmonikus részletek, belső terében egyéni megoldások figyelhetők meg.