Elnöki köszöntő

 

Minden településnek, közösségnek vannak megőrzésre méltó értékei, kiemelkedő teljesítményei. Ezek felismerése, gondozása és továbbörökítése a lényege és mozgatórugója a hungarikum mozgalomnak. Az átfogó értékmentő munkának mára a közösségformáló és -összetartó, identitáserősítő hatása is megmutatkozott.

 

A Magyar Országgyűlés 2012. április 2-án alkotta meg a 2012. évi XXX. törvényt a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról, amely megteremtette a nagyszabású munka törvényi kereteit.

Az alulról építkező rendszerben a háromlépcsős nemzeti értékpiramis csúcsán a hungarikumok állnak, a középső szintet a kiemelkedő nemzeti értékek, míg az alapot a helyi értéktárak nemzeti értékei képviselik. Ezek tartják nyilván a szűkebb közösség, egy település, tájegység, megye számára fontos értékeket.

Vannak tehát nemzeti értékeink, kiemelkedő nemzeti értékeink, és hungarikumaink. Ez utóbbi olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó nemzeti érték, amely belföldön és külföldön egyaránt bizonyítja a magyar nemzeti örökséghez történő tartozást, amely jellemző tulajdonságaival, egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsteljesítményét képviseli. Ezeknek az értékeknek a jelentősége azért is felbecsülhetetlen, mert erősítik nemzeti öntudatunkat, a magyarság egyetemes összetartozását, eközben társadalmi-gazdasági átalakulást generálnak és erősítik hazánk pozitív megítélését.

A nemzeti értékek szakterületenkénti kategóriái a következők: agrár- és élelmiszergazdaság, egészség és életmód, ipari és műszaki megoldások, kulturális örökség, sport, turizmus és vendéglátás, természeti környezet és épített környezet.

Ezen honlap a Bács-Kiskun megyei kötődésű nemzeti értékeket mutatja be. Szerepelnek rajta a megyében fellelhető, illetve a megyéhez köthető hungarikumok, kiemelkedő nemzeti értékek, továbbá a Bács-Kiskun Megyei Értéktárba, valamint a megyében lévő települési értéktárakba felvett értékek. Elénk tárja azt a hihetetlen gazdagságot és sokszínűséget, amely körülvesz bennünket itt, a Duna-Tisza közén. Vannak közöttük nagyszerű hagyományok, amelyek összekötnek őseinkkel, építészeti remekművek, amelyek nemzedékek óta szerves részei lakókörnyezetünknek, életművek, amelyeknek példája, üzenete ma is hat ránk, találmányok, amelyek a múltban gyökerezve hatnak jövőnkre… Mindezek megszokott részei mindennapjainknak, létüket sokszor természetesnek, magától értetődőnek vesszük. Pedig érdemes újra és újra, gyermeki örömmel rájuk csodálkozni! Ezen honlap erre szeretné felhívni a figyelmet. Segítséget nyújtva és további lendületet adva további értékek felismeréséhez és oltalmához.

Rideg László
a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke

A bizottságról

A Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság tevékenysége

Bács-Kiskun megyében 2019. december 11. napjáig 54 olyan megyei település van, ahol a javaslatban szereplő megyei értékek fellelhetők (de egyes javaslatok több települést is érintenek – pl. Balotaszállási-kelebiai dámpopuláció, gemenci gímszarvas, Alföldi Kéktúra Bács-Kiskun megyei szakasza).

2019. december 11-ig a Bizottság összesen 250 értéket vett fel a megyei értéktárba.

A célunk az, hogy minél több települési önkormányzat fedezze fel a települési, megyei értéktárban rejlő lehetőségeket.

A megyei önkormányzat 10 szakmai szervezettel, intézménnyel kötött együttműködési megállapodást annak érdekében, hogy ezek a szervezetek szakvéleményükkel segítsék a megyei értéktár bizottság munkáját.

A bizottságról

Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság tagjai

Elnök: Szántó István
Alelnök: dr. Balogh László
Lenkei Róbert
Vörösmarty Attila
Alter Róbert
Hornyák Józsefné

Javaslattételi Űrlap

Javaslattételi Ürlap letöltése



Kapcsolat

Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság
Cím: 6000 Kecskemét, Deák F. tér 3.

Telefon: +36 76 513 - 813

e-mail: banko.agnes@bacskiskun.hu



megyei kötődésű
hungarikumok
kiemelt nemzeti értékek

Linkek

 

„Múltunkban a jövőnk.

Mi sem testesíti meg jobban ezt a bölcsességet, mint a temetők, ahol a közösség tagjainak felmenői nyugszanak. A temető az, ahol a szegények és gazdagok, ahol a béresek és az elöljárók egyként emlékeztetnek a múltra. A mai bácsbokodi temetőt az 1700-as évek második felében jelölték ki. Ez a falu harmadik római katolikus temetője.

A háromnemzetiségű Bácsbokodot se kerülte el a többnemzetiségű településekre nehezedő egyik legnagyobb teher, a nemzetiségi ellentét, mely a viharos 20. században többször is fellángolt. Az elhurcolások, kitelepítések és lakosságcserék eredményeként sok sír gazdátlanná és elhanyagolttá vált.

A bácsbokodi Német Kisebbségi Önkormányzat 2008-ban felismerte, hogy a megmaradt, esetenként több, mint 100 éves sírjelek kapcsolatot jelentenek a múlttal és magukban hordozzák a nemzetiségek közötti békés együttélést. A lakosság teljes erkölcsi támogatásával, Bácsbokod Nagyközség Önkormányzata és a Horvát Kisebbségi Önkormányzat erkölcsi és anyagi támogatása mellett a Német Kisebbségi Önkormányzat összegyűjtötte az elhanyagolt és a felajánlott sírjeleket. Hosszas tervezést követően egy gyalogút mentén, nemzetiségtől függetlenül, tematikus módon kerültek felállításra a temető használaton kívüli részén. Külön egységet képeznek a kovácsolt vaskeresztek, a fakeresztek, a sírkövek és a kovácsolt sírkerítéssel övezett sírboltok. A Kegyeleti Park központját a hitközség által 1865-ben felállított útmenti kereszt képezi.

Bácsbokodi Kegyeleti Park

A nemzeti érték fellelhetőségének helye
Bácsbokod, 1041/3 hrsz.
Kategória
kulturális örökség
Értéktár
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Web
-
Források
-
Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett

A Kegyeleti Parkban emlékek, értékek és érzések összpontosulnak. Egy példa értékű kezdeményezés, melyet a lakosság és a hivatalos szervek teljes vállszélességgel támogattak. Méltán lehet rá büszke minden bácsbokodi, legyen helyben lakó, vagy elszármazott. A nemzet egységét, a múlt összetartó erejét és az őseink tiszteletét megtestesítő emlékhely példaként szolgálhat minden magyar embernek.

 

Kapcsolódó értékek

Fajsz
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Bácsbokod
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Tass
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Kecskemét
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár