


„Múltunkban a jövőnk.”
Mi sem testesíti meg jobban ezt a bölcsességet, mint a temetők, ahol a közösség tagjainak felmenői nyugszanak. A temető az, ahol a szegények és gazdagok, ahol a béresek és az elöljárók egyként emlékeztetnek a múltra. A mai bácsbokodi temetőt az 1700-as évek második felében jelölték ki. Ez a falu harmadik római katolikus temetője.
A háromnemzetiségű Bácsbokodot se kerülte el a többnemzetiségű településekre nehezedő egyik legnagyobb teher, a nemzetiségi ellentét, mely a viharos 20. században többször is fellángolt. Az elhurcolások, kitelepítések és lakosságcserék eredményeként sok sír gazdátlanná és elhanyagolttá vált.
A bácsbokodi Német Kisebbségi Önkormányzat 2008-ban felismerte, hogy a megmaradt, esetenként több, mint 100 éves sírjelek kapcsolatot jelentenek a múlttal és magukban hordozzák a nemzetiségek közötti békés együttélést. A lakosság teljes erkölcsi támogatásával, Bácsbokod Nagyközség Önkormányzata és a Horvát Kisebbségi Önkormányzat erkölcsi és anyagi támogatása mellett a Német Kisebbségi Önkormányzat összegyűjtötte az elhanyagolt és a felajánlott sírjeleket. Hosszas tervezést követően egy gyalogút mentén, nemzetiségtől függetlenül, tematikus módon kerültek felállításra a temető használaton kívüli részén. Külön egységet képeznek a kovácsolt vaskeresztek, a fakeresztek, a sírkövek és a kovácsolt sírkerítéssel övezett sírboltok. A Kegyeleti Park központját a hitközség által 1865-ben felállított útmenti kereszt képezi.
Bácsbokodi Kegyeleti Park
A Kegyeleti Parkban emlékek, értékek és érzések összpontosulnak. Egy példa értékű kezdeményezés, melyet a lakosság és a hivatalos szervek teljes vállszélességgel támogattak. Méltán lehet rá büszke minden bácsbokodi, legyen helyben lakó, vagy elszármazott. A nemzet egységét, a múlt összetartó erejét és az őseink tiszteletét megtestesítő emlékhely példaként szolgálhat minden magyar embernek.