
Nagytermetű, erős testfelépítésű, hosszú és vaskos lábú madár. Hazánk legnagyobb szárazföldi szárnyasa és egyben a világ legnagyobb tömegű repülni képes madara. A hímek a tojóknál kb. 30 %-kal nagyobbak és több mint kétszer súlyosabbak. A kifejlett túzok kakas súlya 8 és 16 kg között lehet, a tyúké 4-6 kg.
Feje, nyaka világosszürke, hasa fele, valamint a nagy szárnyfedők fehérek. A hát és a kis szárnyfedők rozsdabarnák, fekete harántcsíkozással. Lába magas, vaskos, csak háromujjú, erős talpú, igazi futóláb. Csőre erős, gerincén íves. A pofáján mindkét oldalon a szájzugtól hátrafelé kb. 30 foszlott tollból álló, hosszú világosszürke bajusz van a kakasoknál. A tyúk kevésbé élénk színű, bajusza nincs.
A túzok 100 éve még Angliában, Hollandiában, Belgiumban, Franciaországban, Németországban is őshonos volt, sőt még Svédország déli részén is előfordult. Napjainkban sajnos csak Spanyolországban, Portugáliában, Ukrajnában és Oroszországban található jelentősebb állomány, valamint hazánkban. Kisebb populációi élnek még Ausztriában, Szlovákiában, Szerbiában és Németországban.
Túzok (Otis tarda)
Közép-Európában a legnagyobb, hazai populációját 1200 körülire becsülik, ennek közel fele a Kunszentmiklós körüli pusztákon található. Ebből megközelítően 28-32 db tartózkodik Dunavecse határában.
Nálunk a túzok állandó madár, télen kisebb-nagyobb távolságokra is elkószál rendes tartózkodási helyétől. Főleg magas hótakaró esetén nehezen fér hozzá a növényzethez, ami a téli időszakban a legfőbb táplálékát jelenti. Olyan Európai Uniós és hazai túzok védelmi programok indultak, melyek „előírják" a gazdálkodók számára milyen vetésforgóban melyik, a túzok számára fontos növényt vessenek. Noha korábban Magyarországon több tízezer túzok populáció élhetett, mára ez is alig több mint 1200-ra csökkent.